Парк Шевченка особливе місце для мешканців Дубна. Тут як у галереї під відкритим небом можна помилуватись скульптурами з дерева, прогулятися алеями, провести час з дітьми на дитячому майданчику.

Стоїть Тарас Шевченко в задумі у парку серед дерев і скульптур, адже саме за малюванням скульптур у парку побачив Іван Сошенко і відтоді почався нелегкий шлях його звільнення з кріпацтва. Є у парку скульптура ще одного Тараса – Тараса Бульби, хоч він і літературний герой, та Микола Гоголь літературними стежками привів його до нашого міста. Дубно тоді було під польською владою і затято боронилося, тож Тарас Бульба лише в 2014 році потрапив в Дубно у вигляді скульптури. Саме таким його змальовує Гоголь в своїй повісті – кремезним товстуном. Відповідно для нього і підібрали саме найбільше дерево. В одній руці у нього знаменита люлька а другою притримує сучасний герб міста Дубна.

Ангел (з грецької – «вісник») – символ безтілесних духів, створених Богом. Небесні посланці Бога завжди займали особливе місце в творчості людей, зазвичай, ангелів зображали  у вигляді юнака з крилами в античному одязі. В 1991 році Україна мирним шляхом отримала свою Незалежність, за яку протягом сторіч боролися її сини і доньки. Саме тоді в скульптора виникла ідея виготовлення Ангела з гербом України. Це вперше у світі небесний посланець був зображений з символом незалежності України саме в Дубно. Ангел ніби спускається з небес на українську землю у стилізованих  хмаринках, що огортають підніжжя. Права нога злегка зігнута в коліні, обидві руки на рівні грудей підтримують кулю з якої виростає знак тризуба. Хітон на грудях і рукавах покритий орнаментом подібно як у традиційних волинських вишиванках. Гіматій перекинутий через ліве плече  експресивними складками огортає всю фігуру опускаючись долу. Погляд Ангела спрямований чітко на схід. Якраз, коли автор працював над скульптурою, на Донбасі вже йшли бої за Україну. Вінок з квітів увінчує голову Ангела, де кожна квіточка має свою символіку. Волосся хвилястими пасмами спадає на плечі. Позаду злегка підняті крила з детально опрацьованим рельєфом пір’їнок. Українська нація пройшла довгий і важкий шлях до своєї незалежності і Ангел в скульптурі застерігає нас, щоб не втратили те що дароване Богом. Він ніби промовляє до нас Шевченковими словами : “Борітесь – поборете, вам Бог помагає”.

Скульптура князя Костянтина Острозького зображена в лицарських обладунках, подібно тому, як було в його усипальні Києво-Печерської лаври. Князь був відомим меценатом, визначним державним, політичним діячем та одним із найвидатніших полководців XVI століття, який чимало зробив для розвитку міста Дубно і в цілому для Волинського краю, тому по праву займає центральне  місце у даному парку.

Михайло Грушевський, перший президент України, насамперед був хорошим науковцем, тому він зображений зі стосом фоліантів. Правда, тут не всі його праці вирізьблені, бо він був автором близько двох тисяч наукових праць. Коли у скульптора перехожі питали хто це такий, то він їм пропонував подивитися на п’ятдесят гривень.

“Дерево казок” має висоту близько 5 метрів вирізьблене з канадського клену і повне несподіванок. Саме тут ви можете побачити співпрацю майстра і дерева. Власне, саме дерево ніби підготувало для майстра всі оті нарости, дупла у яких були приховані герої українських народних казок. Ось півник сидить біля віконечка, мабуть, чекає коли його хитра лисичка поцупить. Над дверима котик пильнує, очевидно, щоб півника не вкрали. А далі виглядають веселі семеро героїв з казки “Рукавичка”. Зверху, огорнувши все дерево, лежить упокорений славним Котигорошком, триголовий Змій-Горинич, вдалині у горах видніється його замок. Верхівку дерева обсіли птахи. Тут і гуси-лебеді, що Івасика-Телесика спасали, і сорока-білобока вся в намисті, і сови, як нічна сторожа, виглядають зі своїх осель на всі сторони. На самому верху гостроокий сокіл піднявши крила готується до злету.

Хатинка Оха. Українська народна казка оповідає, що був такий лісовий цар Ох, маленький дідок з довгою бородою. Якось він з лінивого парубка зробив красивого і розумного хлопця, що вмів перевтілюватися у різні живі істоти. Ох якраз виглянув зі своєї хатинки, на голові у нього корона обрамлена дубовими листочками і рукою притримує довгу бороду. З іншої сторони хатинки, він вже в образі цигана тримає за вуздечку отого самого парубка, що якраз перетворився на коня. В лісовому царстві Оха живуть і Мавки, і Лісовики очиськами світять серед листя, і жуки з метеликами веселяться. Ростуть гриби і равлики про щось мирно розмовляють, і білочки по даху гасають.

З старих пеньочків, зрізаних колись дерев, вийшла хитра лисичка, що хотіла колобка з’їсти, а далі на пеньочку з акації два котики пригрілись на сонечку. Один задрімав а другий насторожено підвів голову ніби когось запримітив. Ще дві качечки плавають наче в озерці теж різьблені з пеньочка тополі.

Здавна Дубно оточували заплави річки Ікви, в яких водилося чимало всілякої риби. Бачимо, як рибалка в ранковому тумані випливає на човні повному квітів. Можливо, везе своїй коханій, чи може на ринок, хто-зна…

Окрім риби і птиці у заплавах, ще водилося багато міфологічних істот. Поєднання реального з міфологічним відображено у скульптурі “Русалка з коропом”, де реалістичне зображення коропа поєднується із міфологічним зображенням Русалки, що притулилася до коропа і десь разом пливуть у просторах часу.

Географічні координати

Довжина: 50.42280004776658 Ширина: 25.742721416923587

Скульптури в парку Шевченка

вулиця Тараса Шевченка, Дубно, Рівненська область, Украина, 35600
Дивіться також

Садиба “Хутір Касень”

детальніше

Тараканівський форт

детальніше

Дубенський замок

детальніше
Події / заходи

Тарас Бульба 2019

19.07.2019 - 21.07.201910:00 - 00:00
детальніше
Підписуйтесь на оновленя порталу
Обов'язкове поле
Обов'язкове поле

Залиште свої данні, щоб не пропустити жодної важливої події. Ми не розсилаємо спам - лише актуальна інформація, яка вас цікавить.

Натискаючи «Підписатися», ви надаєте згоду на опрацювання ваших персональних данних та погоджуєтесь із Політикою конфіденційності порталу «Візит Дубно»